Prawidłowe wyniki badań zależne są od wielu czynników, jednak najważniejszym z nich jest prawidłowe przygotowanie się do badania i zrobienie go o odpowiednim czasie. Skorzystaj z naszego poradnika, by dobrze przygotować swój organizm do badania.


Badanie dna oka

Badanie dna oka jest jednym z podstawowych badań okulistycznych, przeprowadza się za pomocą oftalmoskopu. Badanie pozwala ocenić tarczę nerwu wzrokowego oraz obejrzeć naczynia krwionośne tylnego odcinka oka. Dzięki niemu można rozpoznać większość schorzeń oka, zwłaszcza jego siatkówki (np. choroby plamki), błony naczyniowej (zapalenie, nowotwory), nerwu wzrokowego (zapalenie, jaskra) i ciałka szklistego (wylew krwi, zmętnienie).

Badanie laboratoryjne kału

Badanie polega na ocenie mikroskopowej, chemicznej i bakteriologicznej próbek pobranych z masy kałowej. Badanie kału to podstawowe badanie przy diagnozowaniu chorób układu pokarmowego.Rodzaj wykonywanych badań zależy od podejrzewanego schorzenia. Z pobranego kału sporządzane są preparaty, które następnie ogląda się pod mikroskopem świetlnym, szukając pasożytów lub ich jaj, niestrawionych resztek pokarmowych.

Badanie laboratoryjne moczu

Badanie ogólne i dobowa zbiórka moczu dostarcza wielu istotnych informacji na temat funkcji układu moczowego, a pośrednio jest również źródłem wiedzy na temat funkcji innych narządów i układów człowieka.

Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne obejmuje kompleksową ocenę czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wykonywane jest przy użyciu specjalnych cewników, które w trakcie badania wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza i przez odbyt do kiszki stolcowej.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to badanie polegające na wprowadzeniu igły przez skórę i pobraniu komórek z podejrzanej zmiany.

Badanie umożliwia ocenę mikroskopową komórek pobranych ze zmiany (np. z guzka, torbieli czy powiększonego węzła chłonnego), zlokalizowanej pod skórą, wśród innych tkanek. Taka zmiana może być wyczuwalna przez skórę.